Sunday, July 17, 2016

O Majdanie i Erdoganie

czyli myślowa koalicja egzotyczna.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednakże to co różniło Pomarańczową Rewolucję od Majdanu to social media. Social media, FB, Twitter etc spowodowały, że protestujący raz dwa o wszystkim się dowiadywali i nie można było założyć legitymizacji porozumienia z Janukowyczem, tak jakby to miało miejsce wcześniej. Czemu Kwaśniewski odniósł sukces w 2004 roku? Ponieważ tłum nie organizował się tak łatwo i nie tak prosto było nim sterować.

Umowa z Janukowyczem jaką zawarł Sikorski wydzierając się na opozycję, była może naiwnf, ale nie najgorsza z możliwych. Dzięki mobilizacji społecznej został jednak pozbawiony legitymizacji. Tłum na Majdanie nie miał żadnego określonego przywództwa i żadnych w pełni legitymnych liderów, może poza Parubijem. Raz zapuszczona myśl: "wszyscy zdrajcy, wszystkich powiesić" rzucona w tłum w inteligentny sposób dzięki FB i innym mediom rozprzestrzenia się jak zaraza i żadna moc nie jest w stanie jej zatrzymać.

Erdogan - to też media społecznościowe. Armia nie zrobiła puczu. Armia gdyby chciała zrobić pucz to odcięłaby infrastrukturę, internet etc i nie robiłaby tego gdy Prezydent jest na urlopie. Tymczasem Erdogan wykorzystał social media do organizacji tłumu który poszedł przeciwko tym nielicznym siłom, prawdopodobnie jak najbardziej rządowym.

Gdyby hipotetycznie armia była w stanie zorganizować pucz, to musiałaby poczekać aż rząd i Prezydent będą w zasięgu ręki, odciąć wszelkie środki komunikacji i się pospieszyć. Jednakże kilka lat temu były pierwsze takie próby. Oficerom się coś nie podobało i próbowali organizować bunt, ale nie mieli kim, bo jak mówi w nagraniach Sienkiewicz, pod sobą mieli już mieszkańców anatolijskiej wsi a nie kemalistowskie elity.

Social media to wielka broń w rękach agitatorów, agentów i władzy. Tak samo, jak wspaniały środek do mobilizacji w sprawach wielkich.

****
Na marginesie - jesli w Turcji powstanie kalifat, to popularne przekonanie, że islam nie jest zdolny do demokracji znajdzie swoje ostateczne potwierdzenie.

No comments:

Post a Comment