Thursday, November 5, 2015

Polsko-Ukraińskie Forum Historyków

Blog, czyli ja, załapał się dzisiaj na prasowy briefing Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Wrażenia cytuję smile emoticon z FB: 
"Konferencja prasowa Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Na sali polscy korespondenci w komplecie plus ja. Z ukraińskiej strony poza przyjaciółmi historykami i fachowcami 2 telewizje. Ogólnie widać, że temat niszowy i dlatego należy się cieszyć chociaż z tych dwóch telewizji. Wydarzenie nie przyciągnęło poza tym niczyjej innej uwagi. Komunikat Forum dostępny będzie w postaci press release na stronach www obydwu Instytutów Pamięci Narodowej. W UCMC toczy się dyplomatyczna w formie, ale fachowa rozmowa. Zakomunikowano przy tym otwarcie, że jeśli chodzi o dialog historyczny to biorący udział w pracach historycy mają wyłączność pełnomocnictw w tym zakresie i porozumienie do jakiego dojdą, będzie obowiązujące na szczeblu formalnym i dyplomatycznym. Na nie całkiem zapełnioną salę wpływa pewnie fakt możliwości transmisji online, aczkolwiek historycy ukraińscy zauważyli, że jeszcze sporo popularyzatorskiej pracy przed nimi. Obecny na wydarzeniu Dr Krzysztof Persak z polskiego IPN wyraźnie podkreślił zadowolenie z fachowego przebiegu rozmów i realnego dialogu, zamiast popularnych do tej pory monologów obydwu stron. Śledząc temat z Kijowa dodam od siebie, że młode pokolenie historyków gwarantuje może gorącą, ale jednak w profesjonalną debatę. Istotne jest jednak, by jak to podkreślili przedstawiciele Forum, byli to zawodowi historycy a nie publicyści. Zapytany o to, czy wypowiedź profesora Żaryna wpłynęła w jakikolwiek sposób na przebieg obrad, zarówno Volodymyr Viatrovych jak i Paweł Ukielski zdecydowanie temu zaprzeczyli."


Ogólnie można mieć nadzieję na poprawę, odchodzi pokolenie historyków niemerytorycznych, niespokojnych, emocjonalnych i agresywnych. W ich miejsce wchodzą fachowcy wychowani na porządnej szkole metodologii. Nie będą się pewnie zgadzać w wielu kwestiach, ale przynajmniej przestali wygłaszać monologi i wrzeszczeć na siebie wzajemnie. Foto: Paweł Bobołowicz, Radio Wnet, za zgodą. No comments:

Post a Comment