Saturday, August 22, 2015

O obowiązku szkolnym sześciolatków czyli logika wsteczna

Szkoła to zło konieczne. Nie ma mechanizmów jej naprawy. wszystko jedno czy w ten swoisty intelektualny obóz koncentracyjny wstąpi się w wieku lat 5 czy 7, straty w mózgu takie same gwarantowane. Ordnung must sein i przymus do 19 roku życia. Za każdy przejaw polotu czy trudniejszego pytania do nauczyciela ocena gorsza niż u potulnej koleżanki, która się uśmiecha i milczy. Podstawą oceny intelektu lista obecności. Nie wyposażone laboratoria, albo gorzej, super sponsor, który postawił odjechane laboratorium chem-fz i pani nauczycielka, która się w nim sama bawi zamiast uczniów wpuścić. Albo brak wiedzy z fizyki do tego stopnia, że zamiast nauczyć całek i różniczek to zadania z gwiazdką zadawane do domu bo może przy okazji jakiś tatuś, który szczęściem kończył uczelnię techniczną, je rozwiąże. Przy okazji dziękuję Ci tato za miłość do nauk ścisłych i intuicyjne rozumienie fizyki, bo czyni mnie to odporną na nie mające sensu argumenty. 

Jest jeszcze temat bezpieczeństwa dzieci. Pamiętam jak nieszczęsny minister Giertych (oby takich za nowego rządu nie było) próbował połączyć tatę z mamą i zmieszać mundurkowa urawniłowkę z bezpieczeństwem w szkołach wprowadzonych przez obowiązkowy monitoring. 

Well, zlano go tak, że się biedny mało na Krymie nie oparł. A teraz jak jest? narkotyki, przemoc, fala, pobicia, chamstwo, żuleria to w niektórych szkołach taki problem, że obecnie monitoring pojawił się znowu jako wdrażany pomysł rządowy. 

Przy okazji rzecz jasna pozdrawiam wszystkich nauczycieli z powołania, w tym niektórych moich, dzięki którym ten obóz koncentracyjny jednak przeżyłam czerpiąc z niego czasami nawet satysfakcję :). 

Drogie dzieci, jeśli udało Wam się przeżyć ten czas i został Wam entuzjazm do osobistego rozwoju, idźcie na studia. Nie zmarnujcie tej szansy. 

1 comment:

  1. Super artykuł , który jest esencją wszystkich moich doświadczeń. Odnosi się to zarówno do mnie jak i mojej żony i syna. Obecnie przebywa na zsyłce w innym kraju europejskim , gdzie poddawany jest reedukacji , mającej na celu naprawę wszystkiego co udało się popsuć w polskim systemie tresury edukacyjnej.
    Pozdrawiam wszystkich rodziców.
    PW

    ReplyDelete